Štýly košeľových golierov

Kto by to bol povedal, že existuje toľko typov golierov? Okrem farby, vzoru a strihu košele, či dĺžky rukávov je veľmi dôležitý uároveň tvar goliera. Nech sa páči, ponúkame niekoľko základných golierových typov.

Základné typy golierov:

1. Button-down - Športový - špičky goliera sú pevne pripnuté ku košeli gombíkmi, ktoré nikdy nesmú byť odopnuté. Ide o menej formálnu až ležérnu košeľu, nosí sa s kravatou, či bez nej. Tento golier je stredne rozšírený. Ak zvolíte uzol, tak jedine Polovičný Windsor. 

2. Cutaway - Moderný - špičky goliera sú široko otvorené, Vytvárú priestor na veľký kravatový uzol, najčastejšie sa používa uzol typu Windsor.

3. Kent Klasický - najčastejšie nosený, nakoľko sa nosí na všetky formálne  príležitosti. Najvhodnejší je uzol Four in Hand, Pratt a Polovičný Windsor.

4. Italian Kent - Mladícky - menšia verzia klasického Kent goliera. Veľmi populárny hlavne na košeliach OLYMP Level Five. Nosí sa hlavne s úzkou kravatou a úzkym uzlom. typu Windsor.

5. New Kent - Univerzálny - kombinácia goliera Kent a Cutaway. Je veľmi elegantný a štýlový, vhodný na každú príležitosť kombinovateľný s akýmkoľvek kravatovým uzlom, najčastejšie je používaný Windsor, Polovičný

New Kent

6. Wing – Elegantný   -  ide o najviac formálny typ, košeľa veľmi elegantná, výhradne sa nosí iba s motýlikom k obleku či smokingu. Oblečenie podľa pravidla Black Tie, či White Tie. Najpoužívanejší je uzol Four in Hand, Prat a Polovičný uzol.

7. Tab - Extravagantný - nosí sa výlučne s kravatou. Špičky goliera sú pod uzlom kravaty spojené patentkou malým prúžkom látky. Najviac sa k nemu hodí kravatový uzol Pratt, Polovičný Windsor a Windsor.

TAB

Ku každému typu goliera sa hodí iný kravatový uzol.

Golier je potrebné vyberať aj podľa tvaru tváre. Čím máte užšiu tvár, tým širší golier si vyberáte. Platí to samozrejme aj naopak. Muži, ktorí majú skôr mohutný, alebo kratší krk, pre nich odporúčame špicatý golier s kratším stojačikom.

Správnu veľkosť obvodu okolo krku si skontrolujete tak, že pod zapnutý golier strčíte 2 prsty, nie viac nie menej...