Nie je košeľa ako košeľa ...

Stále nosíte bielu košeľu, nakoľko, ňou nič predsa nepokazíte?

To, ale vôbec nemusíte. Pokojne si počas dňa oblečte, aj inú, napríklad prúžkovanú, určite si tým nevyrobíte žiadny trapas. K nej sa Vám perfektne hodí jednofarebná kravata, najlepšie v tóne košele alebo si k nej v pohode dajte aj bodkovanú kravatu, budete stále pôsobiť harmonicky a elegantne. V prípade, že sa chystáte na oficiálnu udalosť večer po 18.00 hod., košeľa by nemala byť samozrejme inej farby ako bielej. Vyvarujte sa úplne na tejto košeli akýmkoľvek gombíkom na golieri. Takže žiadny Button Down golier. Na bielej košeli, sa v prípade formálnej udalosti nepripúšťajú ani žiadne našité náprsné vrecká !!! Keď pôjdete na menej oficiálnu príležitosť, košeľa môže byť béžovej, či svetlomodrej farby. Klasika je klasika.

Pred tým ako sa rozhodnete kúpiť si novú košeľu, zvážte a premyslite si cieľ jej nosenia a podľa toho si potom vyberte farbu, vzor, či strih.

Medzi základné farby košieľ patrí okrem bielej aj svetlobéžová, svetlomodrá, ružová, či sivá farba. Najuniverzálnejšia farba spoločenskej košele okrem bielej je tiež svetlomodrá, ktorá sa hodí takmer každému mužovi a je ľahko kombinovateľná s ďalšími farbami, či vzormi ostatných častí oblečenia.

Najobľúbenejšia je kombinácie svetlomodrej košele a červenej, či bordovej kravaty.

Svetlobéžová košeľa sa na rozdiel od bielej nedá  pokladať za univerzálnu variantu. Predovšetkým je obľúbená ako svadobná, nakoľko je vhodné ju kombinovať s kravatou v podobných svetlobéžových tónoch. Kontrastné ladenie sa v prípade tejto farby veľmi neodporúča. Rovnako ako svetlomodrá košeľa, aj ružová farba košele je univerzálna, ale dôležité je zvoliť si ten správny odtieň. Čoraz populárnejšími sa stávajú fialové košele v rôznych odtieňoch. Hodia sa najmä k tmavomodrému obleku s kravatou, ktorá bude ku košeli farebne korešpondovať. Pomerne dobre kombinovateľnou farbou košele je aj svetlosivá farba, ktorá perfektne ladí s tmavosivým, či modrým oblekom. Spoločensky nie  najvhodnejšou farbou košele je čierna farba, tá sa prevažne nosieva samostatne iba k nohaviciam.

Pomerne častou chybou je výber príliš tmavej košele. Košeľa by totiž nemala byť tmavšia ako kravata. Tmavá košeľa je prípustná jedine na svadbe, výlučne iba večer po 18.00 hod.

Jednou z najpopulárnejších voľnočasových, či menej spoločenských typov košieľ je košeľa prúžkovaná. Jej využiteľnosť je stanovená výraznosťou prúžkov, to znamená, že čím je prúžok alebo základná farba košele výraznejšia, jej nosenie sa odporúča prevažne na voľný čas, nakoľko ju nie je potrebné doplniť kravatou.

Na spoločenské podujatia sa uprednostňuje jemnejšie prevedenie farieb aj prúžkov. Veľmi esteticky pôsobí prúžkovaná košeľa v kombinácii s kravatou vo farbe prúžku na košeli. Rovnaké je to aj v prípade károvaných košieľ, môžete ich nosiť na voľný čas aj na spoločenské podujatie.

Medzi najkvalitnejšie materiály, z ktorých by mali byť vyrobené všetky spoločenské košele je 100 % čistá bavlna, ktorá jeľahká a priedušná. Košele vyrobené z tohto materiálu môžete nosiť celoročne a za každého počasia. Je odolná a vydrží viacero praní bez opotrebovania. Kvalita bavlny sa rozoznáva podľa dĺžky vlákna, a tá najkvalitnejšia rastie v Egypte. Práve z tejto bavlny sú zhotovované aj košele OLYMP a MARVELIS.