Farby a vzory

Aj vy si kladiete otázku ako správne skombinovať farby, rôzne vzory, prúžky, či káro?

Je to veru náročné...

Pokúsime sa aspoň stručne popísať, čo s čím pasuje, či nepasuje.

Pri výbere oblečenia odporúčame postupovať od najväčšieho kúsku po ten najmenší, t.j. najprv si vyberte oblek, potom košeľu a na záver kravatu. Košeľa by mala farebne a vzorovo vždy ladiť s oblekom.

V prípade, že si vyberiete oblek prúžkovaný, v žiadnom prípade nepozerajte po prúžkovanej košeli, či kravate rovnakej šírky prúžkov alebo kára. Najvhodnejšie je zosúladiť takýto oblek s jednofarebnou košeľou a kravatou, ktoré budú farebne korešpondovať s oblekom. Vyvarujte sa radšej aj rovnakých odtieňov, zvoľte kravatu výraznejšej farby, a oživíte tak svoj celkový dojem. Nekombinujte spolu vzory rovnakej veľkosti, ale ani šikmý prúžok na kravate so zvislým na košeli. Pôsobí to proste rušivo.

Ako sa vysporiadať s dvomi rozdielnymi vzormi?

Tu by mala byť práve veľkosť rovnaká, pri oboch vzoroch, pokiaľ ide o stredné a väčšie vzory, malé vzory spolu nenoste, pôsobili by ste skôr pre svoje okolie komicky a rušivo. Pokiaľ chcete byť univerzálni a mať po ruke zopár kombinovateľných kúskov, zaobstarajte si jednofarebné časti oblečenia a dolaďte svoj celkový dojem výraznejšou kravatou /červenou, bordovou, oranžovou.../ Harmonicky budete pôsobiť ak vyvážite farebný kontrast a zvolíte farby klasické, napríklad oblek modrej farby, do neho biela, svetlomodrá alebo béžová košeľa a červená kravata. Ideálne riešenie pre všetkých.

Poradie výraznosti farieb jednotlivých kusov oblečenia by malo byť nasledovné:

  • 1. Kravata
  • 2. Oblek
  • 3. Košeľa

 

Užitočná rada na záver:

Kombinujte vzorované veci s jednofarebnými a veľké vzory s menšími. Vytvorte harmóniu farieb a vzorov tak, aby ste nepôsobili ani fádne, ale ani príliš výrazne. Pri výbere oblečenia postupujte od najväčšieho kúska po najmenší, t.j. najprv si vyberte oblek, potom košeľu a na záver kravatu. Košeľa by mala farebne a vzorovo vždy ladiť s oblekom. Ďalej nezabúdajte na vhodný výber ponožiek. Tie sú rovnako dôležité ako aj ostatné doplnky. Ponožky by nemali byť svetlejšie ako topánky.

Uvidíte, že vaše okolie ocení vaše úsilie a vy sa budete cítiť pohodlne a sebaisto.